NİSAN 1 ŞAKASI NEDİR?

bir nisan şakalarını sevmemekle beraber (aslında hiçbir şakayı sevmem) en sonunda internette gezinirken bu münasebetsiz işin nereden ve kimin başının altından çıktığnı öğrenmiş oldum.:))

1 nisan şakasına sinir olurum.

paranı alır vermezler.

evinde bir sorun varmış gibi telefon açarlar

en son bizim muhasebe şefi elinde bir evrakla gelip

leyla hanım, içinde bulunduğunmuz ekonomik darboğaz sebebiyle maaşınızdan 200 milyon eksiltilecektir. tüm çalışanlar için geçerlidir buyrun imzalayın demişti...

iğrenç...

 

 

1 Nisan şakasının kökeni nedir? 1564 yılında Fransa kralı IX Charles, yıl başlangıcını Ocak ayının birinci gününe aldı. Daha önce Avrupada yaygın olan yıl başlangıcı Mart 25 idi. O zamanki iletişim şartlarında IX Charles'in bu kararı fazla yayılamadı. Duyanlar ise protesto amacıyla eski adetlerine devam ettiler.1 Nisan'da partiler düzenlediler. Diğerleri ise onları Nisan aptalları olarak nitelendirdiler.1 Nisan'a bütün aptalların günü adını verdiler. Bu günde diğerlerine sürpriz hediyeler verdiler, yapılmayacak partilere davet ettiler, gerçek olmayan haberler ürettiler. Yıllar sonra Ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışılınca, Fransızlar 1 Nisan gününü kendi kültürlerinin parçası görerek devam ettirdiler. Oradan da bütün dünyaya yayıldı..

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !